Haber Tahtası

'ABD bölgedeki dostlarının yanında duracaktır'

abd-bolgedeki-dostlarinin-yaninda-duracaktir

Kerry, İran ile Suudi Arabistan arasındaki krizle ilgili olarak, ABD'nin dostlarının yanında duracağını, fakat daha fazla diplomasinin işlediğini de görmek istediklerini söyledi.
15 Ocak 2016 Cuma 09:44

 ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ülkesinin İran ile Suudi Arabistan arasındaki krizle ilgili olarak, "Diplomasinin işlediğini görmek istiyoruz. Bölgenin en son ihtiyaç duyduğu şey daha fazla ihtilaftır. Biliyorum ki Suudi Arabistan da aynı görüşte" dedi.

Londra’da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ile görüşmesinin ardından Kerry, Suudi Arabistan ile İran arasındaki gerilimle ilgili değerlendirmede bulundu.

"ABD bölgedeki müttefiklerinin ve dostlarının yanında duracaktır ve duruyor da" ifadesini kullanan Kerry, "Fakat diplomasinin işlediğini de görmek istiyoruz. Daha fazla ihtilafa düşmeden bazı problemleri çözmenin yolu var mı görmeye çalışmak isteriz. Bölgenin en son ihtiyaç duyduğu şey daha fazla ihtilaftır. Biliyorum ki Suudi Arabistan da aynı görüşte" diye konuştu.

Suudi Arabistan ile ABD’nin ittifakının ve dostluğunun Ortadoğu’daki gayretleri bakımından merkezi bir rolü olduğuna işaret eden Kerry, “Çok fazla ihtilaf var. Hepimiz hiçbir ülkenin bir diğerinin işlerine karışmadığı istikrarlı, güvenli ve müreffeh bir bölge görmek istiyoruz” dedi.

Suudi bakan El-Cubeyr de bölgedeki sorunların çözümünde ABD ile ittifak halinde hareket etmenin kendileri için en etkin yol olduğunu gördüklerini söyledi.El-Cubeyr bir gazetecinin “Suriye destek grubunda İran ile işbirliğinizi canlandırmaya hazır mısınız?” şeklindeki sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Suriye destek grubu toplantısını hiç terk etmedik. İran ile ilişkimiz, Suriye işbirliği grubu açısından başka herkes ile olan ilişkilerimizden ayrıdır. Amacımız Viyana’da başlayan sürecin işletilip birinci Cenevre görüşmeleri, Viyana görüşmeleri ve en yakın tarihli Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları temelinde barışçıl bir çözüme ulaşılmasıdır."

AA


Haber okunma sayısı: 1152Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ