Haber Tahtası

'ABD Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar içeren ciddi adımlar planlıyor'

abd-kuzey-koreye-yeni-yaptirimlar-iceren-ciddi-adimlar-planliyor

ABD Başkanı Obama, nükleer silah denemesi yapan Kuzey Kore'nin bu eyleminin sonuçları olacağını göstermek için Pyongyang yönetimine yönelik yeni yaptırımları da içeren birtakım ciddi adımlar atacaklarını bildirdi.
10 Eylül 2016 Cumartesi 11:00

 WASHINGTON

ABD Başkanı Barack Obama, yaptığı açıklamada, bu yıl ikinci nükleer denemesini yapan Kuzey Kore'yi en güçlü şekide kınadıklarını belirterek Kuzey Kore'nin bu yüzyıl içinde nükleer silah denemesi yapan tek ülke konumunda olduğunu hatırlattı.

ABD halkını ve müttefiklerini koruma yükümlülüğü taşıdığını vurgulayan Obama, "ABD, Kuzey Kore'yi bir nükleer devlet olarak kabul etmiyor ve hiçbir zaman etmeyecek." ifadesini kullandı.

Obama, Kuzey Kore'yi uluslararası toplumun "sorumsuz bir üyesi" olmakla suçladı ve şunları kaydetti:

"Haberi alır almaz Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-Hye ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile ayrı ayrı telefonda konuşma imkanı buldum. Kuzey Kore'ye hukuksuz ve tehlikeli eylemlerinin sonuçları olacağını göstermek için BM Güvenlik Konseyi, diğer Altı Taraflı gruptaki ortaklarımız ve uluslararası camia ile önceki kararlarla alınan mevcut önlemlerin kuvvetlice uygulanması ve yeni yaptırımları da içeren ciddi adımların atılması konusunda kendileriyle mutabık kaldık."Kuzey Kore, dün gece, nükleer savaş başlıklarının gücünü ölçmek için yaptığı nükleer patlama denemesinin başarılı olduğunu açıklamıştı. Kuzey Kore'nin bu nükleer denemesi bu yıl ikinci, 2006'dan beri ise beşinci denemesi oldu.

Güney Kore ordusu da eylemin Pyongyang yönetiminin yaptığı en büyük nükleer deneme olduğunu ve 10 kilotonluk güce sahip denemenin 5,3 büyüklüğünde bir yer sarsıntısını tetiklediğini duyurmuştu.

Muhabir: Tuğrul Çam

 


Haber okunma sayısı: 1013

Haberin etiketleri:

abd haberleri, barack obama, kuzey kore


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ