Haber Tahtası

Netanyahu: ABD'deki konuşmam sayesinde.

netanyahu-abddeki-konusmam-sayesinde

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Kongresi'ndeki konuşmasının İran ile müzakerelde yeni bir boyut kazandırdığını söyledi.
08 Mart 2015 Pazar 21:26

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Kongresi'ndeki konuşmasından sonra "bir takım önde gelen devletlerin dışişleri bakanları"nın, İran'la kısa zamanda "anlaşma yapma zorunluluğu hissini" bir kenara koyduğunu iddia etti.

Netanyahu, Bakanlar Kurulu toplantısının başında yaptığı konuşmada, P5+1 devletleri ile İran arasında devam eden müzakerelere değinerek, "Müzakereler sonucunda imzalanacak 'doğru' anlaşma, İran'ın nükleer programına ilişkin kısıtlamaların arttırılacağı, dünyadaki terör eylemlerine bir son verileceği ve İsrail'e yönelik tehditlerinin ortadan kaldırılacağı anlaşma olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

"ABD Kongresi'ndeki konuşmamdan sonra bir takım önde gelen devletlerin dışişleri bakanları, İran ile kısa zamanda bir anlaşma yapma zorunluluğu hissini bir kenara koydu" diyen Netanyahu, şunları kaydetti:

"Tasarlanan anlaşma şu anki haliyle İran'ın bir yıl içinde nükleer silahlara kavuşmasını sağlayacak. Bu öngörüm, İsrail devletinin istihbarat bilgilerine dayanıyor. Bu nedenle dünyanın 'en büyük terör devleti'nin dünyadaki 'en tehlikeli silah'a sahip olmasını engellemek için ne gerekiyorsa yapacağız. Çünkü bu silahın ilk hedefi biziz."

İran ile BM Güvenlik Konseyi üyesi ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin ile Almanya'dan oluşan 5+1 ülkeleri arasında sürdürülen müzakerelerin bir sonraki turunun 15-20 Mart tarihleri arasında düzenlenmesi bekleniyor. Nükleer görüşmelerde daha önce nihai anlaşmaya varılamamış, müzakereler 1 Temmuz 2015'e kadar uzatılmıştı. Taraflar, mart sonuna kadar ön anlaşma niteliğindeki bir çerçeve anlaşma yapmayı hedefliyor.

Kaynak :mynet

Haber okunma sayısı: 1291Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ