Haber Tahtası

Microsoft, ABD Hükümetine Dava Açtı

microsoft-abd-hukumetine-dava-acti

Teknoloji firmaları ve hükumetler arasındaki kullanıcı gizlliği tartışmaları yeniden şekillendi. Artık Microsoft da ABD hükümeti ile mahkemelik.
16 Nisan 2016 Cumartesi 09:32

 Apple-FBI arasındaki San Bernardino, BlackBerry ile Kanada Polisi arasındaki izlenme iddiaları derken, teknoloji firmaları ile hükümetlerin kullanıcı gizliliği konusunda uyuşmazlıkları artmaya devam ediyor. Bu kez teknoloji sektörünün en önemli şirketlerinden biri olan Microsoft, hükümetle davalık durumunda. ABD Adalet Bakanlığı, 2014 yılında bir kullanıcının Hotmail hesabına bakmak için Microsoft’tan izin istedi. Fakat firma yargıç aracılığıyla gelen bu isteği, şirket politikalarına sığınarak reddetti.

 

Şimdiki süreçte ise şirket, kullanıcılarının özel hesaplarına ve internet alanlarına gerekli görülen durumlarda giriş izni veren yasaya karşı ABD Hükümeti’ne dava açtı.

 

Hükümetin kullanıcıların özel verilerine izinsiz erişmesinin, ABD Anayasası ile güvence altında bulunduğu ifade eden şirket, hükümetin söz konusu uygulamalarının anayasayı ihlal ettiği görüşünü savunuyor.



 

Nitekim ABD’de her eyaletin kendine has yasası olsa da, tümünün tabi oldukları ABD Anayasası özel mülkler hakkında arama ya da el koyma kararı olan vatandaşların bu konuda uyarılması gerektiğine ilişkin maddeleri barındırıyor.

 

KANUNLAR İNTERNET İÇERİSİNDE GEÇERLİ DEĞİL Mİ?

 

İnsanların özel mülkleri, malları hakkında bilgilerinin yalnızca kağıtlarla saklı tutulmasının yanlış olduğunu ifade eden Microsoft, internet üzerindeki Cloud çözümlerinin de Anayasa’da belirlenen hükümlere bağlı olduğunu dile getirdi.

 

Hükümetlerin, alanya transfer dijitalalandaki veriler konusunda Anayasa’nın bu hükümlerindeki hassasiyeti uygulamadığını belirten Microsoft, kağıttan dijitale kaymanın gerçekleştiği bir ortamda, dijital alandaki kullanıcılarının da bilgilerinin hiçbir merci tarafından el konulmaması gerektiğini vurguladı.

 

HÜKÜMET MİCROSOFT’A KAÇ KERE BAŞVURDU?

 

Microsoft, geçen 18 ay içerisinde Hükümet yetkililerin, kullanıcıların özel hesaplarına erişmek için 5 bin 624 başvuruda bulunduğunu söyledi. Bu başvuruların birçoğunun şirketin geri çevirmemesi adına mahkeme kararıyla gerçekleştiği ise altı çizilen başka bir husus konumunda.

 

Microsoft Genel Müdürü ve Baş Avukatı Brad Smith konuyla ilgili olarak Blogunda yaptığı Reuters'da yer alan açıklamada, ABD Hükümeti’ne dava açma kararının kendileri açısından zor bir süreci içerdiğini ifade ediyor.

 

Smith, ABD Hükümeti’nin gerekli durumlar haricinde kullanıcı bilgilerinin izinsiz olarak erişilmemesi gerektiğini; fakat ABD Hükümeti’nin kullanıcı bilgisi olmaksızın bilgileri teknoloji firmalarından çokça elde etmeye başlamasının önüne geçmek için bu tip bir dava açtıklarını sözlerine ekledi.

 

 

 

Teknoloji firmalarının kullanıcı gizlilikleri ve kendi şirket politikalarını gözeterek, hükümetler karşısında bir tavır almaları hukuki açıdan bir hak olarak gözüküyor. Lakin temel yaşama hakkının dahi hiçe sayılabildiği bir dönemde, diğer boyutta gelişen olayların önüne geçmek çokta kolay olmasa gerek.


Haber okunma sayısı: 1653

Haberin etiketleri:

microsoft, dava, teknoloji firnaları


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ