Haber Tahtası

ALZHEİMER'I YAVAŞLATAN HAP TANITILDI

Alzheimer tedavisinde kullanılabilecek yeni bir ilaç tanıtıldı. Amerika'daki Eli Lilly and Co şirketinin geliştirdiği “Solanezumab” adındaki ilacın Alzheimer hastalığının gelişimini yavaşlattığı belirtiliyor.
01 Ağustos 2015 Cumartesi 15:38

AMERİKA VİZESİ 

Alzheimer tedavisinde kullanılabilecek yeni bir ilaç tanıtıldı. Amerika'daki Eli Lilly and Co şirketinin geliştirdiği “Solanezumab” adındaki ilacın Alzheimer hastalığının gelişimini yavaşlattığı belirtiliyor. Hastalığın ilk evresinde alınması tavsiye edilen ilaç, hastanın bilişsel ve işlevsel kabiliyetlerinin korunmasını büyük ölçüde sağlıyor.


İlaç 2012'de 1000'den fazla hafif ve orta derecede Alzheimer hastası üzerinde denenmişti. Bu denemelerde ilaç verilen hastaların, plasebo verilen hastalara göre bilişsel kayıplarının yüzde 34 daha az olduğu belirlenmişti. Solanezumab'un “beta amiloid” adı verilen ve zehirli beyin plakları oluşturduğuna inanılan bir proteinin oluşmasını engellediği açıklandı. Beta amiloid proteini, nöronların ölümüne yol açıyor ve hastada bilişsel sorunlar göstermeye başlıyor.


 


Haber okunma sayısı: 1236Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ